Top 10 ALDI Lunch Box Snacks

Packing lunches can get boring day after day. Thankfully, ALDI has a wide variety of snacks to pack that are easy to eat, and easy on the wallet. Here are my kid’s favorites to find in the their lunchboxes.

Top 10 ALDI Lunch Box Snacks

1. SimplyNature Applesauce Cups & Fruit Squeeze Pouches

 

SimplyNature is one of my favorite brands at ALDI.  It is a line of natural and organic products that are free from over 125 “not-so-simple” ingredients and additives. These applesauce pouches have minimal, all-natural ingredients and have no added sugar. This is a biggie for me.  Fruit is already sweet enough, so it pains me when manufacturers add unnecessary sugar.

The pouches come in a wide variety of flavors and are sold every day in a 4 pack for $1.89. For a limited time, you can purchase a 12 pouch variety box for only $4.99. If your kids aren’t fans of the squeeze pouches, cups are available in Blueberry, Granny Smith, Pomegranate, and Cranberry Raspberry in the ALDI Finds aisle while supplies last for $1.49. I have also seen Cinnamon flavor in the past.

SimplyNature Fruit Squeeze Pouches 4 pack – $1.89/4 = $0.47 each 

SimplyNature Fruit Squeeze Pouches 12 pack, variety – $4.99/12 = $0.41 each ALDI Find – Stock up!

SimplyNature Applesauce Cups 6 pack – $1.49 = $0.25 each ALDI Find – Stock up!




 

2. Simms Snack Sticks Beef & Turkey Sticks

I usually find these by the chips right when I walk in to my ALDI. These are a great jerky snack that have no trans fats, carbs, or MSG added. My husband and I actually enjoy them too!  While both flavors are delicious, I usually buy the Turkey variety because they are lower in fat than beef. Pair this with some nuts and a cheese stick and you have a protein packed snack.

Simms Snack Sticks – $3.49/ 14 sticks = $0.25/stick

 

3. SimplyNature Organic White Cheddar Puffs

SimplyNature Organic White Cheddar Puffs are very similar to Pirate’s Booty you find in other stores. Each baked rice and corn puff is lightly dusted with delicious white cheddar cheese. My kids love them, and we will often replace popcorn with these for our Family Movie Night Snack. They are gluten-free and have no added sugars. These are available every day by the chips for only $1.99 per 4 oz bag.

SimplyNature Organic White Cheddar Puffs – $1.99/4 = $0.50 per oz.

4. Savoritz Cheese Baked Crackers

When you hear seasoned ALDI shoppers talking about how a lot of ALDI products are better than the National Brand, this is one of them.

Savoritz Cheese Baked Crackers are a regular ALDI item that come in a 12.4 oz box for only $1.59! I love that these have no MSG, unlike some of this cracker’s competitors. Throughout the year, ALDI will have different varieties of these crackers in their ALDI Finds. Most recently I was able to snag some White Cheddar which the kids LOVED. ALDI also offers a Reduced Fat variety every day.

Savoritz Cheese Baked Crackers – $1.59/12 = $0.11 per serving




 

5. liveGfree Gluten Free Baked Chewy Bars

I think I have declared my love for these bars on numerous occasions. You can buy these on the regular in flavors like Cocoa Loco, Very Berry, and Caramel Apple. However, because May is Celiac Awareness Month,  you can find ADDITIONAL flavors in the ALDI Finds aisle: Cinnamon Raisin, Banana Mango Pineapple, or Sunseed Crunch!

These delicious little bars are not only gluten-free, they are also cholesterol, dairy, egg, nut, soy, AND wheat free! My kids enjoy these, they are filling, and I love that they can take them to their peanut-free school.

liveGfree Gluten Free Baked Chewy Bars – $2.49/5 = $0.50 per bar

6. Millville Chewy Granola Bars

Speaking of snack bars that are safe to take to school, check out Millville Chewy Granola Bars. Whenever I buy other National Brands often times I see warnings on the label that it was processed in a facility with peanuts. These are not simpatico with school. However, this ALDI brand has no allergen warnings on them for peanuts EXCEPT for the Peanut Butter Chocolate Chip variety, which duh, makes sense! However I can still send flavors like Chocolate Chip, S’more, and Oatmeal Raisin…yum! Oatmeal Raisin is even completely naturally flavored and none of the varieties contain high fructose corn syrup. The price is right at $1.49 a box. I could Kirkland brand at a better price point at Costco, however, my kids will end up eating one flavor (chocolate chip) for the next 6 months. Let’s face it, that’s just boring!

Millville Chewy Granola Bars – $1.49/10 = $0.15 per bar

7. SimplyNature Fruit Strips

Yes! A fruit snack like treat without all the added junk! These SimplyNature Fruit Strips are naturally flavored, n have 100% of your daily need of Vitamin C, and are free from  gluten and GMOs. You can pick them up in Strawberry and Raspberry every day for $4.99 a box. The kids think they are eating candy and I secretly delight in the fact they are pretty much eating fruit puree and juices.

SimplyNature Fruit Strips – $4.99/21 = $0.24 per strip




8. Pink Lady Apples

It may seem kind of funny to put this on the list, because LOTS of stores have apples! I like the bagged apples at ALDI, however, because of their SIZE. At other stores, I will notice the theme of “the bigger, the better” when it comes to produce. When you have a little one who only has 15 minutes to eat their lunch, bigger is NOT better.

ALDI carries a handful of apple varieties, but I normally buy Pink Lady and Honeycrisp because they are our faves! You can get a 3 lb. bag (approximately 10 apples, 2.5″ diameter) of Pink Lady apples for $2.79. These are so cost effective, nutritious, and the size is just right for little ones that they are not wasting it at lunchtime.

Pink Lady Apples – $2.79/3 pounds (about 10 apples) = $0.93/lb or $0.28/apple 

 

9. Clancy’s Veggie Straws

The kids go gaga over these Veggie Straws! I don’t know if it’s the fun to eat straw shape, or all the different colors, but this is something you can usually find in The ALDI Nerd Household. These have about 30% less fat than regular potato chips are made with simple, easy to pronounce ingredients.

Clancy’s Veggie Straws – $1.89/7 = $0.27 per serving

 

10. Savoritz 4 Kids Mini Peanut Butter Sandwich Crackers

Unfortunately, I can’t send these to school, but on weekends when we are home, these are a hit! There is a cheese variety available if peanut butter isn’t your thing.

You can buy these in a big box and bag them yourself, or buy the individual 10 pack pouches. I usually buy them pre-packaged because I find the slightly higher price, to be worth the added convenience.

Savoritz 4 Kids Mini Peanut Butter Sandwich Crackers – $2.29/7 = $0.32 per serving

Savoritz 4 Kids Mini Peanut Butter Sandwich Crackers Portion Packs – $3.49 / 10 = $0.34 per serving

 

What is important to you when packing your child’s lunch? What are your favorite ALDI items to send along?